Գլխավոր դատախազը վարչապետին ներկայացրել է «Աշտարակ կաթ» ի հետ կապված իրավիճակը
Նախաքննական մարմինը շարունակում է ստուգել «Աշտարակ կաթ» ընկերության սնանկության գործով առաջացած կասկածները:
Այս մասին այսօր կառավարության նիստում հայտարարեց դատախազ Արթուր Դավթյանը` վարչապետի հարցադրմամբ որոշ մանրամասներ ներկայացնելով «Աշտարակ կաթ» ընկերության նկատմամբ հարուցված քրեական գործով նախաքննության ընթացքից:
Դավթյանը շեշտեց, որ այդ գործով ստուգվում է ընկերության սնանկության փաստը, քանի որ շուրջ 200 քաղաքացիներ դժգոհություն էին ներկայացրել` պնդելով, որ վճարել են ընկերությանը, բայց ընկերությունն իրենցից գումարի բռնագանձման պահանջ է ներկայացրել:
«Ծավալուն ստուգումներ են նշանակված, 200 տնտեսվարող սուբյեկտների կրիչներ են առգրավված: Բայց արդեն իսկ առկա փաստերը հիմնավորում են կատարված մուտքերը»,- կառավարության նիստում ասաց Արթուր Դավթյանը:
«Այսինքն քաղաքացիներն ընկերության առաքիչներին վճարել են, բայց այդ վճարումները փաստաթղթերով չեն արձանագրվել: Եվ երբ ընկերությունը սնանկացել է, այս քաղաքացիների նկատմամբ առաջացել է պահանջ, թե դուք այսքան պարտք ունեք ընկերությանը»,- նշեց ՀՀ վարչապետը` հավելելով, որ սա ևս հետևանք է գործարքը չփաստաթղթավորելու և ՀԴՄ կտրոն չպահանջելու սովորույթի:
«Այդ մարդիկ պնդում էին, որ վճարել են, բայց դրա ապացույցը չկար: Հիմա նախաքննության ընթացքում սկսում է հիմնավորվել այս մարդկանց վճարման փաստը»,- նշեց վարչապետը:
Հիշեցնենք` օրերս «Աշտարակ կաթ» ընկերության նախկին սեփականատեր Աշոտ Ափոյանը հայտարարել էր, որ գործարանն իր ձեռքից խլել են և մանրամասներ էր ներկայացրել՝ խոստանալով դիմել իրավապահներին՝ «արդարությունը վերականգնելու ակնկալիքով»: